szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kijevi vezetés abban még reménykedhet, hogy az EU végül elfogadja a nyáron bejelentett, 50 milliárd eurós támogatási tervet.

Háború Ukrajnában
„Különleges katonai műveletnek” nevezett nyílt háborút indított Vlagyimir Putyin Ukrajna ellen. A harcok 2022 február óta tartanak, a Nyugat fegyverszállításokkal és gazdasági szankciókkal nehezíti az oroszok előrenyomulását. Cikksorozatunkban minden fejleményről beszámolunk.
Friss cikkek a témában

„Gyengül az elszántság Ukrajna támogatására. Idén augusztus eleje és október vége között csaknem 90 százalékkal kevesebb kötelességvállalásról szóló bejelentés született a tavalyi év ugyanezen időszakához képest" - jelentette be az Kieli Világgazdasági Intézet (IFW Kiel), amely a háború 2022-es február 24-i kitörése óta rögzíti az Ukrajnának tett katonai, pénzügyi és humanitárius segítségről szóló ígéreteket.

Az összegzés szerint az új kötelezettségvállalások a vizsgált időszakban 2,11 milliárd eurót (több mint 800 milliárd forint) tettek ki, 87 százalékkal kevesebbet, mint a tavalyi évben.

A háború kitörése óta Ukrajna partnerei és a legfontosabb nemzetközi szervezetek - mint például a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank - összesen csaknem 255 milliárd eurónyi (85,5 ezermilliárd forint) segélyt ígértek, beleértve 182 milliárd euró (69,1 ezermilliárd forint) rövidtávú, már teljesített vagy egy éven belül teljesítendő segítséget.

E kötelezettségvállalások magukba foglalnak 141 milliárd eurónyi (53,5 ezermilliárd forint) pénzügyi segélyt, csaknem 16 milliárd eurónyi humanitárius segítséget és 98 milliárd euró (6,07 ezermilliárd forint) értékű hadi támogatást.

Ukrajna az Európai Unió és az USA támogatása nélkül gazdasági összeomlás elé néz

Kijev nem tudja összeállítani a jövő évi költségvetést, ha nem érkezik jelentős összegű támogatás Brüsszelből - nyilatkozta a Politiconak Szerhij Marcsenko pénzügyminiszter.

Az idén augusztustól októberig tartó periódus során a 42, az intézet által számontartott donorország közül csak 20 jelentett be újabb támogatási csomagot, az Európai Unió és az Egyesült Államok részéről közzétett új kötelezettségvállalások pedig korlátozottak.

„A kilátások bizonytalanok, miután a legnagyobb, az Európai Unió részéről tett, ám függőben lévő kötelezettségvállalás még nem teljesült, az amerikai segélyek pedig csökkenőben vannak" - közölte az intézet.

Kiemelték:

a kijevi vezetés jelenleg abban reménykedhet, hogy az Európai Unió végül elfogadja a nyáron bejelentett, 50 milliárd eurós (18,9 ezermilliárd forint) támogatási tervet.

Az Európai Bizottság júniusban tett javaslatot egy olyan célzott eszköz létrehozására, amely a 2024-2027 közötti időszakra 50 milliárd euró összegű kiszámítható és rugalmas támogatást nyújtana Ukrajnának

„Újabb késlekedés egészen biztosan csak tovább erősítené Vlagyimir Putyin orosz elnök pozícióját" - figyelmeztetett Christoph Trebesch, az intézet ukrajnai segélyeket megfigyelő irodavezetője.

Mint beszámoltunk róla, az Amerikai Egyesült Államok Szenátusában a republikánus képviselők szerdán ismét megakadályozták annak a törvénynek az elfogadását, amely alapján 61 millió dollárt lehetett volna elkülöníteni Ukrajna támogatására.

Elbizonytalanodott a Nyugat Ukrajna támogatásával kapcsolatban

A nyári ellentámadás kudarca miatt megingott a nyugati szövetségesek bizalma Kijevben, mivel az eredeti elképzelés az volt, hogy Ukrajna modern nyugati fegyvereket kap, amikkel sikereket ér el az oroszok ellen, ám az utóbbi nem abban a nagyságrendben történt meg, mint amire sokan számítottak.