szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A költözők többsége külföldi, aki a képesítését is máshol szerezte, és jellemzően Amerikába, Ausztráliába, vagy Új-Zélandra mennek tovább, ahol gyakran a dupláját is megkeresik annak, amit addig a brit szigeteken kaptak.

Évente csaknem 9000 külföldi ápoló hagyja el az Egyesült Királyságot a jobban fizető külföldi állások miatt, alaposan megterhelve ezzel az amúgy is létszámhiánnyal küszködő egészségügyi ellátórendszert – írja a Guardian.

A távozó ápolók többsége az EU-n kívülről érkezett a szigetországba, amely lassanként már nem végcélként, hanem csupán állomáshelyként szerepel a karrierükben.

Az Egyesült Királyságban bejegyzett, más országokba költöző ápolók száma 2021-22, illetve 2022-23 között egyetlen év alatt megduplázódott, és elérte a rekordot jelentő 12 400-at, a koronavírus-járvány előtti időszak óta pedig megnégyszereződött. A tavalyi távozók esetében 10-ből 7 nem az Egyesült Királyságban, vagy az Európai Unió területén szerzett ápolói képesítést, gyakran Indiában vagy a Fülöp-szigeteken.

A költözők elsöprő többsége az USA-ba, Ausztráliába, vagy Új-Zélandra távozik, mivel ott a munkájáért a briteknél megkeresett fizetésének akár a kétszeresét is elkérheti.

Rosszabbkor ez nem is jöhetne a szigetország számára, mivel az egészségügyi ellátórendszerük amúgy is komoly létszámhiánnyal küzd, csak ápolóból keresnek jelenleg is negyvenezret.

Ez persze annak fényében nem igazán meglepő, hogy az ápolói bérek nemzetközi versenyképessége igencsak jelentőset romlott 2010 óta az Egyesült Királyságban, lassan alig találni brit jelentkezőt az ápolói helyekre, ha pedig a külföldiek tovább lépnek, ez katasztrófát is okozhat az egészségügyben.

Az egészségügyért és a szociális ellátásért felelős szaktárca azonban nem látja ennyire borúsnak a helyzetet, szerintük éppenséggel örömteli, hogy egyre kevesebb helyben és az EU-n belül képesítést szerzett nővér hagyja el az országot, illetve arra is hivatkoztak, hogy épp most emeltek öt százalékot az ápolók bérén. Emellett a tárca azt is közölte, hogy 2,4 milliárd fontot fektettek egy hosszú távra szóló munkaerőterv megvalósításába, melynek keretében biztosítják, hogy az egészségügyi ellátórendszert az elkövetkezendő 15 évben lényegesen kevesebben fogják elhagyni.