szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A pénzügy az új IT: jól fizet, biztos egzisztenciát nyújt, hiány van tehetséges fiatalokból, a teljesítmény alapján folyamatos az előmenetel. Egyebek mellett erről beszéltek vezető hazai könyvelő és könyvvizsgáló cégek képviselői, akik a HVG Állásbörzén személyesen is megosztják tapasztalataikat. Ki a versenyképes pályakezdő most? Mi alapján toboroznak friss diplomásokat és gyakornokokat? Milyen karrierutakat kínálnak?

Idén tavasszal április 17–19. között rendezik a HVG Állásbörzét. A kiállító munkaadók április 17–18-án a budapesti Papp László Sportarénában személyesen várják az álláskeresőket. Ezzel párhuzamosan fut és egy nappal tovább (április 19-ig) tart az online állásbörze a www.hvgallasborze.hu oldalon.

Az állásajánlatok mellett az álláskeresők személyre szabott segítséget kaphatnak a sikeres pályázáshoz. Szakemberek nézik át a pályázók önéletrajzát, a kinézeten grafikus dolgozik. Lesz stílustanácsadás, sminkelés, profi fotós üzleties képet készít a pályázókról, amelyet a pályázók azonnal az önéletrajzukba illeszthetnek, valamint a karriercélok felismerését, az erősségek azonosítását támogató coaching.

Újdonság, hogy a nagyszínpad mellett két újabb tematikus színpadon lesznek az álláskeresést segítő szakértői és vállalati előadások négy forró témában – pályakezdői, karrierváltó, munka–magánélet egyensúly és a munkát és az álláskeresést megkönnyítő digitális technológiai fókusszal.

A nagyszínpadi előadások között kiemelt program lesz a pénzügyi karrierről szóló kerekasztal-beszélgetés, amelyen Magyarország vezető pénzügyi tanácsadó cégeinek felső vezetői osztják meg tapasztalataikat a sikeres pályakezdésről, a pénzügyi pálya vonzerejéről és arról, mit kínálnak a fiataloknak. A rendezvény előtt egy kis előzetes a cégek képviselőitől, hol is tart a pénzügyi álláspiac.

Hiány van tehetséges fiatalokból

A pénzügyi szakma jelentős átalakuláson megy át: folyamatosan zajlik a digitalizáció, itt dübörög az AI. A fiatalokat rengeteg, sokszor egymásnak ellentmondó impulzus érheti, miközben megtanulják a szakmát. Ahhoz, hogy sikeresek legyenek, nem elég a pénzügyi és gazdasági folyamatokat ismerni, a törvényi változásokat követni, hanem az IT világában is otthonosan kell mozogniuk” – kezdi Kalocsai Zsolt, az RSM Hungary vezérigazgatója. Ez nem napi 8 órás feladat, így ebbe bele kell tenni pályakezdőként az energiát. Ehhez csillogó szemekre és tényleges érdeklődésre, nyitottságra és alázatra is szükség van.

A karrierkilátások kedvezők. „A pénzügy az új IT” – fogalmaz Lambert Zoltán, a WTS Klient alapító ügyvezetője. Ugyan az informatikus átlagfizetések magasabbak, de a pénzügyi pálya biztos egzisztenciát nyújt. Több tehetséges munkavállalóra lenne szükség, mint amennyi elérhető a piacon, kapósak a végzősök, pályakezdők is.

A szakmai paletta széles. Idetartozik a könyvelés, a könyvvizsgálat, az adótanácsadás, a számviteli tanácsadás, a kockázatkezelés, a pénzügyi elemzés és tanácsadás.

A nagy nemzetközi cégek erőssége az, hogy sokféle ügyféllel dolgoznak, lehetőség van a nemzetközi tapasztalatszerzésre egy másik országban. A kisebb, magyar tulajdonúaké a barátságos környezet, a nagyobb rugalmasság.

Milyen fiatalokat keresnek a cégek?

A szaktudáson, az esetleges korán szerzett tapasztalaton túl kiemelten fontosak a személyes kompetenciák. „A projektrendszerben végzett munka sajátossága, hogy nálunk a munkavégzés mindig csapatban zajlik, így az együttműködési készségek, a rugalmasság kiemelt szempontok. Természetesen az önálló munkára hatással lévő tulajdonságokat is keressük a hozzánk pályázó jelöltekben, mint a kitartás, a teherbírás és a megbízhatóság” – mondja Tancsa Zoltán, a Deloitte Magyarország adó- és jogi tanácsadási üzletág vezető partnere.

Rugalmasság, alkalmazkodókészség, tanulási hajlandóság. Ezt emeli ki a gyorsan változó világban az elvárások közül Szűcs Márta a PwC-től. „Egy kiválasztási folyamatban ezenkívül még olyan alapkészségeket vizsgálunk, mint a problémamegoldó vagy a kommunikációs képesség.”

Nemcsak diplomázás után, hanem már a tanulmányi időszak alatt bele lehet kóstolni a nagy pénzügyi tanácsadó cégeknél a munkába gyakornokként. Szegő Dávid, a Mazars outsourcing üzletág vezetője elmondta, hogy náluk gyakornokok azok a kollégák, akik még diploma nélkül és jellemzően teljes vagy részmunkaidőben dolgoznak. „Ám még a karrierút ezen korai szakaszában is teljes értékű kollégaként tekintünk mindenkire. A gyakornok minden szakmai feladatban részt vesz, amiben egy friss diplomás pályakezdő is. Gyakornoki státuszának hossza alapvetően attól függ, mennyi idő alatt szerez diplomát. Ez egyes esetekben részmunkaidős és rövidebb, máskor akár 1-2 évig tartó, teljes munkaidős gyakornoki időszak.”

Kitűnni a pályázók közül

Miként lehet pályázóként kitűnni a versenytársak közül? „Amit mi tapasztaltunk, hogy aki be szeretne hozzánk kerülni, az megtalálja a módját rá” – fogalmaz Gonda Dávid, az évente több mint 100 pályakezdőt felvevő és gyakornokokat is foglalkoztató KPMG toborzási és employer branding vezetője. Példaként említi: minden évben, főleg tavasszal és ősszel számos nyílt napot, irodalátogatást és karriereseményt szerveznek, amelyre rengeteg fiatal érkezik. „Nemcsak a cégünkről beszélünk, szakmai tudást osztunk meg, hanem »networkingelünk«, ahol a látogatók beszélhetnek szakértőinkkel és HR-es kollégáinkkal. Aki szeretne kitűnni, annak ez egy tökéletes lehetőség, hogy felfigyeljünk rá.” A KPMG-nél szeretik, ha egy jelentkező a tanulmányai mellett valamilyen tevékenységgel foglalkozott – például diákszervezetben, elvégzett valamilyen kurzust, volt Erasmuson, dolgozott valahol. Ebből látják, hogy mennyire sokoldalú képességekkel rendelkezik – például alkalmazkodóképesség –, vagy megvan-e benne a vágy a személyes és szakmai fejlődésre. „Kollégáink esettanulmányi versenynek vannak jelen zsűriként, vendégelőadóként egyetemeken, záróvizsgán bizottsági tagként. Akik ezeken jól szerepelnek, fel tudják hívni magukra a figyelmet” – sorolja a kitűnési lehetőségeket Gonda Dávid.

„Három fontos aspektusa van a sikeres álláskeresésnek” – folytatja Szegő Dávid (Mazars). Egyrészt éreztetni, hogy érdekel a szakterület, a pozíció, a konkrét cég. Másrészt elfogadni és türelemmel viselni, hogy időbe telik, mire a szakma igényelte komplex tudásanyagot magabiztosan, készségszinten elsajátítja egy junior kolléga. Harmadrészt fontos a proaktív, konstruktív kommunikáció – magyarul és angolul is: kérdezni, figyelni, érvelni kell. Nem elég tudni és megoldani egy problémát, szükséges annak megfelelő tálalása is, hiszen az ügyfelek olykor jóval kevesebbet tudnak a számviteli, adózási, bérszámfejtési témákról, amelyeket el kell számukra tudni magyarázni.

Hogyan zajlik a kiválasztás? A WTS Klientnél az önéletrajzok beérkezése után a cég egyik toborzója telefonon hívja az ígéretes jelölteket: rákérdez a CV-ben nem egyértelmű részekre, felméri a motivációt, a nyelvtudást. Ha a jelölt megfelel az elvárásoknak, akkor a vezetőnek továbbítja a jelentkezést. Ha a vezető megfelelőnek találja a jelöltet, engedélyezi a személyes állásinterjú megszervezését, amelyen a pályázó a beszélgetés mellett szakmai tesztet is kitölt. Lambert Zoltán elmondta, hogy a jó jelöltekért nagy a verseny a cégek között, a tehetségek gyorsan elkelnek, így az önéletrajz beküldésétől számított néhány napon belül megtörténik a kapcsolatfelvétel, és az interjút követően két héten belül visszajelzést küldenek a felvételi eredményéről.

Karrierút cégen belül

A cégeknek nem csupán a legjobbak megtalálása és felvétele, hanem hosszú távú megtartása is fontos. Ennek hatásos eszköze a karrierút, azaz a hierarchiában felfelé lépés vagy a szakterületek közötti oldalirányú váltás.

Szűcs Márta elmondta, hogy a PwC-hez a pályakezdők associate pozícióban csatlakoznak, és az éves teljesítményértékelés eredménye alapján léphetnek előre a karrierlétrán: általában két év múlva senior associate-té, majd néhány éven belül menedzserré válhatnak.

A WTS Klientnél juniorként kezdenek a pályakezdők, aztán medior, senior, supervisor, menedzser, igazgató, partner pozíciók következhetnek, persze a vezetői pozíciók korlátossága miatt nem mindenki éri el a menedzseri szintet.

Az RSM Hungarynél nem az egyenes karrierutakban hisznek, hanem az a céljuk, hogy megtalálják és megteremtsék a kollégáknak azokat a lehetőségeket, amiben jól érzik magukat, amiben ki tudnak teljesedni. „A szakmai orientációk eldöntéséhez – hogy a pénzügyi szakma mélyebb rétegeiben szeretne valaki elmélyedni, vagy vezetőként, mentorként embereket fejleszteni és csapatot vezetni, vagy ügyfelekkel találja meg jobban a hangot, esetleg a folyamatokat támogató digitalizáció és technológia világa áll hozzá közelebb –, a kollégáink részéről is nagy önismeretre van szükség” – fogalmaz Kalocsai Zsolt.

A tanulás pénzügyi területen folyamatos, amelyhez a cégek minden segítséget megadnak. Szűcs Márta (PwC) elmondta, hogy könyvvizsgálati területen a fiatalok számíthatnak a számviteli tudás mélyítésére, audit módszertani képzésekre és olyan soft skill tréningekre, amelyek kezdő munkavállalóként segítik őket abban, hogy eredményesek és sikeresek legyenek a munkájukban, például időgazdálkodás, priorizálás vagy kommunikáció.

A témáról bővebben hallhatsz egy kerekasztal-beszélgetést a HVG Állásbörzén április 17-én 14 órakor a Papp László Budapest Sportarénában. Az állásbörzén a részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Ide kattintva tudsz regisztrálni.