szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egyre hatékonyabbak az online csalók – mérte a Visa. Azt is bemutatták, milyen módszerekkel verik át a csalók a legtöbb áldozatukat.

40 milliárd dollár, azaz 14 ezer milliárd forint értékben akadályozott meg tavaly csalásokat a Visa világszerte, vagyis majdnem kétszer annyi átveréssel próbálkoztak a csalók, mint egy évvel korábban, amikor még csak 22 milliárd dollár volt ez az összeg – mondta el Sármay Bence, a Visa Magyarországért felelős vezetője.

Ennek az apropóját most az adta, hogy a Visa közzétette a csalásokról szóló nemzetközi, félévente megjelenő jelentésének legújabb kiadványát. Ebből kiderül, hogy a tavalyi második félévben a bejelentett csalások száma csökkent, az elvesztett összeg azonban nőtt, vagyis hatékonyabb és nagyobb összegű átverésekkel próbálkoznak a csalók.

Egy másik Visa-felmérés szerint a megkérdezett válaszadók több mint egyharmada dönt úgy, hogy nem jelenti be az ellene elkövetett csalásokat, vagyis a valódi veszteség még ennél is nagyobb lehet.

A leggyakoribb csalások között továbbra is ott van az a fajta átverés, amikor a neten megismert áldozatot magas hozamot ígérő befektetésbe húzzák be. Gyakori az is, amikor azzal keresik fel az embert, hogy egy távoli rokona nagyobb összeget hagyott rá, és ehhez személyes adatokra van szükség. Újabban online boltnak tűnő hamis felületeket is készítenek, hogy azon begyűjtsék a fizetési információkat, és persze amikor valamilyen katasztrófa történik, akkor segélyszervezetnek is szívesen álcázzák magukat a csalók.

De a cégeket is szívesen támadják. Az áruvisszavéttel kapcsolatos visszaélések száma 83 százalékkal nőtt az előző öt hónapos időszakhoz képest, a zsarolóvírusos esetek száma pedig 300 százalékkal ugrott meg 2022 végéhez viszonyítva.