szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Megtakarítóként fontos szempont, hogy mekkora hozamot tudunk elérni a befektetésünkkel, különösen akkor, ha hosszú időtávra tervezünk. A friss pénztári hozamstatisztikák alapján a Bankmonitor nyugdíjszakértői megvizsgálták, hogy reálisan milyen hozamokat tehettek zsebre azok a megtakarítók, akik jól választottak portfóliót.

A nyugdíj-előtakarékosság életünk egyik legfontosabb pénzügyi feladata, hiszen az állami nyugdíjrendszer szolgáltatásának színvonala a legtöbbek számára várhatóan nem lesz kielégítő. A legcélravezetőbb stratégia a Bankmonitor szakértői szerint az, ha még aktív korunkban gondoskodunk arról, hogy legyen félretett tőkénk, melyből kiegészíthetjük a majdani állami nyugdíjat. Jó hír, hogy már több mint 1,6 millió embernek van valamilyen nyugdíjcélú megtakarítása: közülük a legtöbben az önkéntes nyugdíjpénztárakat részesítik előnyben, de közel félmillió embernek van nyugdíjbiztosítása is.

Mibe fektethetnek az önkéntes nyugdíjpénztári tagok?

Az önkéntes nyugdíjpénztári tagok a legtöbb esetben 3-5 alapértelmezett portfólió közül választhatnak. Általában elérhető egy alacsony kockázatú (főként államkötvényeket tartalmazó) portfólió, egy közepes kockázatú (vegyes összetételű) portfólió, illetve egy magas kockázatú (részvénytúlsúlyos) portfólió.

A kínálat tehát viszonylag szűk, de a legtöbb megtakarító így is megtalálhatja a számára szimpatikus befektetést. Akit a magas hozam lehetősége vonz, és még bőven van ideje a nyugdíjba vonulásig, ő dönthet a részvénytúlsúlyos portfólió mellett. Aki ezzel szemben a biztonságra törekszik, és ezért cserébe alacsonyabb hozammal is meg tud elégedni, neki racionális választás lehet egy kötvénytúlsúlyos portfólió.

Mely portfóliók hoztak a legtöbbet 10 év alatt?

A Magyar Nemzeti Bank friss statisztikái alapján kigyűjtöttük, hogy mely portfóliók érték el a legjobb hozamokat 10 éves időtávon, azaz a 2014-től 2023-ig terjedő időszakban. (Azért érdemes legalább ilyen hosszú időtávon mérni a hozamokat, mert így a piaci hullámzások már kisimulhatnak, és reális képet kaphatunk az adott portfólió tartósan produkált teljesítményéről.)

10 éves hozamok
Bankmonitor

Látható, hogy az utóbbi 10 évben jól jártak azok, akik a 10 legjobb teljesítményű portfólió valamelyikében tartották a pénzüket. A legtöbb esetben 7-8 százalék közti évesített hozamot tapasztalunk, miközben az infláció évi 4,9 százalékra rúgott. Ez alapján a nyugdíjra megtakarítóknak számottevő reálhozam elérésére volt lehetőségük, azaz nemcsak „nominálisan” növekedett a számlaegyenlegük, hanem reálértelemben is nyereséget könyvelhettek el.

Nagyobb hozam, nagyobb kockázat
A legeredményesebb portfóliók kivétel nélkül jelentős részvénysúlyt tartalmaznak. Azaz beigazolódott a befektetési alapvetés: a magasabb hozam együtt jár a magasabb kockázattal.

Hogyan teljesítettek a legjobb pénztárak 15 éven át?

Hasonlóképpen a legalább 15 éve (2009-től 2023-ig) zavartalanul működő portfóliók teljesítményét is megvizsgálhatjuk. Itt még szebb eredmények mutatkoznak: a 10 legmagasabb hozamú portfólió jellemzően évi 8-9 százalék környéki nyereséget termelt, míg az évesített infláció alig 4,6 százalék volt. A pénztártagok tehát szép reálhozamra tehettek szert, de ehhez meg kellett barátkozniuk a számottevő részvénysúllyal. (A 10 győztes portfólió közül mindegyik nagy arányban tartalmaz részvényeket.)

15 éves hozamok
Bankmonitor

Mennyi pénz gyűlhet össze egy havi 30 ezer forintos megtakarításból?

Aki úgy dönt, hogy egy nyugdíjcélú megtakarítás keretein belül takarékoskodik időskorára, ő a befektetési hozamokon túl az állami támogatás előnyeit is élvezheti. A támogatás valójában szja-visszatérítés, melynek mértéke az éves befizetések 20 százaléka, de maximum évi 280 ezer forint. Egy egyszerű példával élve, havi 30 ezer forint befizetése esetén az éves befizetés 360 ezer forint, ennek 20 százaléka, vagyis 72 ezer forint az évente visszaigényelhető szja.

Ha elképzelünk egy ma 40 éves megtakarítót, aki kereken havi 30 ezer forinttal indítja el a megtakarítását, jogosult az adó-visszatérítésre, és képes elérni egy ambiciózus – de nem irreális – 4 százalékos évesített reálhozamot, ő a 65 éves nyugdíjkorhatár betöltésekor mai értéken 18,3 millió forintos egyenleget fog látni a számláján, melyet adómentesen felvehet, és nyugdíj-kiegészítésre fordíthat. (Ha nem kapna állami támogatást, akkor jóval kevesebb pénzt, kb. 15,3 millió forintot tudna felhalmozni.) Érdemes tehát fegyelmezetten kitartani a kitűzött stratégia mellett, hiszen így észszerű megtakarítási vállalással jelentős pluszjövedelmet biztosíthatunk későbbi önmagunk számára.

Indítsa el nyugdíjcélú megtakarítását, és használja ki az elérhető 20%-os állami támogatást!

* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?

A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.