szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kínai kutatók szerint ha a jelenlegi ütemben süllyednek tovább a kínai nagyvárosok, akkor a tengerparti terüetek 22-26 százaléka kerülhet a tengerszint alá 2120-ra.

Az évszázad végére minden tizedik lakos, aki valamelyik kínai tengerparti városban él, a tengerszint alatti területen élhet – derült ki kínai kutatók egy csoportjának publikációjából. A Science-ben megjelent tanulmány szerint a problémát a klímaváltozás mellett alapvetően az okozza, hogy egyre több ember él ezekben a városokban, ami felgyorsítja azok süllyedését.

A tanulmány szerint a feltérképezett területek mintegy 16 százaléka nagyon gyorsan süllyed, évente mintegy 10 millimétert. Szintén nyugtalanító, hogy az említett terüeltek 45 százaléka évente legalább 3 milliméterrel kerül alacsonyabbra a jelenlegi szintjéhez képest. Az érintett városok közé tartozik Peking, Fucsou, Hofej és Hszian is.

AFP / Pedro Pardo

A kalkulációk alapján Kína part menti területeinek negyede kerülhet a tengerszint alá néhány évtizeden belül, a probléma pedig több százmillió embert érinthet.

Ting Hsziaoli, a Hongkongi Műszaki Egyetem tudósa szerint a probléma természetesen nem csak Kínát érinti, a világ más pontjain is hasonló problémával küzdenek. Az előrejelzések szerint 2040-re a világ népességének mintegy ötöde fog olyan területen élni, ami süllyed. Ting szerint ugyanakkor a tanulmány érdekes pillanatképet ad a kínai helyzetről.

A szakemberek összesen 82 olyan várost vizsgáltak, ahol több mint 2 millió ember él. Műholdak segítségével azt mérték, 2015 és 2022 között miként változott a talajszint. Megállapították, hogy a süllyedő városok öt régióra oszlanak, és egyaránt érinti a tengerparti és a szárazföldi városokat.

AFP / Johannes Eisele

A szakemberek szerint több oka is van a süllyedésnek. Ezek közé sorolják az épületek nagy súlyát, az infrastruktúra zsúfoltságát, a vizkészletek kiszivattyúzását, valamint a bányászatot is.

Hogy miként lehetne orvosolni a problémát, arra Tokió lehet jó példa. A japán főváros az 1960-as években évente 240 millimétert süllyedt, ám a 2000-es évekre ez 10 milliméterre apadt. A változást a talajvíz kiszivattyúzásának korlátozása hozta meg. Sanghaj 1921 és 1965 között 2,6 métert süllyedt, a környezetvédelmi szabályozás bevezetése után azonban mindez évenkénti 5 milliméterre csökkent.

1 000 000 úszómedencényi víz – naponta ilyen gyorsan emelkedik a tengerszint

A NASA tudósai 1993 óta mérik, hogy mennyivel emelkedik meg a tengerek vízszintje. 2022-ben már módosítani kellett az előrejelzésen is.

Ting szerint ott, ahol nem a talajvíz felhasználása jelenti a problémát, egyszerűen arról van szó, hogy a talaj összenyomódik. Érdekesség, hogy a nagyobb épületek lassabban süllyednek, aminek oka valószínűleg az, hogy mélyebb alappal rendelkeznek.

Mivel eközben a tengerszint is emelkedik a globális felmelegedés miatt, Kína partmenti területeinek 22-26 százaléka kerülhet a tengerszint alá 2120-ra.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.