szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kegyelembotrányban érintett Balog Zoltán püspök maga beszélt arról szűk, egyházi körben, hogy politikusok, közéleti emberek jelzésére gondolkodott azon, hogyan lehetne “megmenteni” valakit úgy, hogy azért ne legyen törvénytelen, de elkerüljék, hogy az illetőt bilincsben vigyék el, mert “egy elszámolás nem sikerült”. Az nem derült ki, hogy végül mit lépett, de az biztos, hogy imádkozott.

Novák Katalin kegyelmi botránya
Még a kormánypártok soraiban is komoly felzúdulást keltett, hogy Novák Katalin köztársasági elnök megkegyelmezett a bicskei gyermekotthonban történt pedofil ügy egyik érintettjének, K. Endrének. A botrányba Novák Katalin, valamint Varga Judit igazságügyi miniszter is belebukott. Az ügy legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követhetik.
Friss cikkek a témában

Úgy tűnik, a K. Endre államfői kegyelméért Novák Katalinnál lobbizó, majd emiatt a református egyház zsinati elnökségéről lemondó exminiszter püspök, Balog Zoltán másnak is próbált segíteni. Balog erről még márciusban – részleges lemondása után, egy lelkész-főgondnoki konferencián – beszélt szűk körben – tudta meg a 444.hu.  

A portál beszámolója szerint a március 9-i eseményről tudósító parokia.hu cikke részletesen foglalkozott ugyan Balog felszólalásával, így például azt a kijelentését is idézték, hogy K. Endre esetében nem számolt azzal, hogy amikor az általa ártatlannak vélt embernek kegyelmet kért, annak milyen közéleti következményei lehetnek. „Ez súlyos hiba volt” – ismerte el, de magyarázata szerint 

a cél, amiért a közéleti befolyásomat érvényesíteni akartam, helyes volt – ahogy megtettem, az a lelkület nem volt helyes”. 

A parokia.hu tudósításából azonban egy fontos elem kimaradt – hívta fel a figyelmet a hozzá eljutó információk alapján a 444.hu. A portál szerint ugyanis elhangzott példaként Balogtól el másik eset is, amikor kétségek gyötörték, hogy tud-e, és ha igen, mi módon segíteni másvalakinek. Ez a másik ügy egy lelkészt érintett a beszámolók szerint, méghozzá olyasvalakit,  

akinek ügyére saját állítása szerint Balog figyelmét olyanok hívták fel, “akiket jól ismertem a politikából, a közéletből” .

A Balog által elmondott történet – amelyet a 444.hu egy hangfelvétel alapján rekonstruált – úgy folytatódott, hogy ő azt a jelzést kapta, hogy “ezt az embert a rendőrök fogják elvinni, mert a pályázati elszámolás nem úgy sikerült, s volt egy álmatlan éjszakám, másnap reggel bementem a püspöki hivatalba, és mondtam a helyettesemnek, hogy baj van, most mit csináljak?”  

Balog ezután elmondása szerint azon töprengett, “hogy most kit kellene felhívni, hogy kéne elrendezni úgy, hogy ne legyen törvénytelen, de azért van valami mozgástér, hogy visszafizessék, másképp csináljuk, adunk hozzá, csak hogy megmentsük azt az embert”. Arra jutott, hogy imádkozni kell, az pedig az eseményen elhangzottakból nem derült ki, hogy ezen kívül végül lépett-e valamit. 

A 444.hu által közölt hangfelvétel alapján Balog arról is beszélt, hogy az ilyen és ehhez hasonló “megkeresések”, miszerint vesse latba befolyását, nem is voltak ritkák. Azt mondta, “emlékszem, amikor először kaptam egy ilyen üzenetet valakitől – régi szolgatársam és lelki testvérem –, hogy te vagy a mi Józsefünk ott a fáraó udvarában, hát intézkedj, csináld, mondjad, kérjed!” 

Az egyházi bíróságon is támadják a reformátusok Balog Zoltán pozícióját

A kezdeményezők elhúzódó eljárásra számítanak.

A Balog március 9-i beszédéről a parokia.hu-n megjelent beszámolóról a hvg.hu is írt korábban. Akkor arra is kitértünk, hogy a tudósításból kimaradt például az is, amit forrásaink mind megerősítettek: Balog arról beszélt, személyesen találkozott köztársasági elnöki kegyelme előtt K. Endrével és feleségével. Ez azért érdekes, mert K. Endre már házi őrizetben volt, amikor feleségével hozzá fordultak.

Balog Zoltán beáldozhatja a zsinati elnökséget, hogy püspök maradhasson

Canossát jár egyházkerületében a kegyelembotrányt magyarázó Balog Zoltán. Zárt körben több megbeszélést is tartott a múlt héten református lelkészekkel. Az egykori miniszter a kegyelembotrány miatt zsinati elnökként megbukott, bár lemondásának elfogadása még függőben van. Most püspökségét igyekszik megmenteni, miközben kérdés az is, mennyire maradhat meg a befolyása, miután politikai támogatottságának megőrzése is kérdéses lehet.