szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Oxigénben gazdag ködre bukkant egy asztrofotós a Skorpió csillagképben. A felfedezés igazi különlegességét az adja, hogy ezt a csillagképet rengetegszer vizsgálták már a tudósok, mégsem bukkantak rá a Phantom Stinger-ködre.

Eddig soha nem észlelt oxigénhalmazt talált Steeve Body asztrofotós a Skorpió csillagképben. A Phantom Stinger-ködnek hívott képződmény – melynek neve talán fantomfullánknak fordítható – évtizedeken át elkerülte a profi és az amatőr csillagászok figyelmét – írja az IFLScience.

A felfedezés egy olyan amatőr projektnek köszönhető, melynek célja, hogy az égboltot egy olyan hullámhosszon tárják fel, amit az obszervatóriumok eddig nem tettek meg. Ez a 495,9–500,7-es sáv, ahol a kétszeresen ionizált oxigén két erős spektrumvonalon bocsát ki energiát. Mivel a mostani felfedezés egy nagyon alaposan tanulmányozott csillagképnél történt meg, az eset jól mutatja, milyen sok minden rejtőzhet még a Skorpióban, illetve általában a világegyetem általunk ismert részében is.

A felvételt készítő Body zenei producerként és asztrofotósként is ismert. Őt korábban Tim Schaeffer, egy csillagászatot tanuló egyetemi hallgató kereste fel azzal, hogy csatlakozzon a New Horizons nevű csapathoz. A projekt célja, hogy oxigénben gazdag ködöt találjanak.

A férfi Bentleigh-ben él, ami nincs messze Melbourne központjától. Emiatt jelentős fényszennyezés, ő azonban a háza hátsó udvarán olyan szűrőket használt, ami a fényszennyezés jelentős részét eltünteti. Ő és a csapat a felvételeken olyan kékes fényt keresett, ami az oxigén jelenlétére utal.

Body és a csapat sokáig próbálkozott, de nem jártak eredménnyel. Úgy gondolták, hogy ha van is ott oxigén, akkor nagyobb távcsőre és 100 órás expozícióra van szükség. Ezután megpróbált 15-20 órás expozícióval szupernóva-maradványt keresni a Skorpióban. Ekkor bukkant rá a kék foltra, ami elég távol volt egy korábbi szupernóvától ahhoz, hogy annak a maradványa legyen.

Magyar asztrofotós örökítette meg a Nemzetközi Űrállomást, ahogy elrobog a Hold előtt

A Nemzetközi Űrállomás alig 0,8 másodperc alatt vonult el a Hold előtt, ezt sikerült megörökítenie Hődör Gábornak. A vonulásról egy videót is készített.

Hogy pontosan mi lehet az oxigén forrása, egyelőre nem tudni. Az biztos, hogy a ködöt korábban senki sem fedezte még fel, ezért Bodynak és a csapatnak járt a jog, hogy elnevezzék a képződményt – amit a jövőben valószínűleg a tudósok is vizsgálni fognak majd.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.