szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Stresszreakciót válthat ki a medúzákban, ha elér egy bizonyos szintet a víz üledékkoncentrációja, mindez pedig végső soron az elpusztulásukhoz is vezethet. Pedig a mélytengeri bányászatnál szinte elkerülhetetlen az üledék felkavarása.

Az emberi tevékenység a Föld számos területén fenyegeti az élővilágot – és úgy tűnik, hogy ez a tenger mélyén sincs másként. Egy új, kutatók és tengeri ökológusok által végzett, a maga nemében első ilyen vizsgálat szerint ugyanis a mélytengeri bányászat, mely viszonylag újkeletű dolog, veszélyezteti a medúzapopulációkat is.

A kutatók a Nature folyóiratban nyilvánosságra hozott tanulmányukban állítják: a bányászat által felkavart üledék káros stresszreakciókat aktiválhat a medúzákban. Mint a publikáció nyomán a BGR a szakemberek megállapításait ismerteti, stresszes állapotban a mélytengeri medúzák és más csalánozók nyálkát választanak ki.

Vannessa Stenvers, a tanulmány társszerzője szerint, amennyiben a vízben lévő üledékkoncentráció meghaladja a 17 milligramm / litert, az abban élő medúzák túlzott mennyiségű nyálkát állítanak elő, ami teljesen beborítja a testüket.

Fémgumókat kotornának össze a tenger mélyén, de fogalmuk sincs, mit tesznek tönkre ezzel

Küszöbön a mélytengeri bányászat, miután egy apró csendes-óceániai szigetország és egy nemzetközi bányavállalat kijátszaná a szabályozás hiányosságait. A tengerfenék rendkívül gazdag ritka fémekben, de az oceanológusok környezeti katasztrófától tartanak.

Mindez az akut stressz jele ezen élőlényeknél, ráadásul erre rengeteg energiát is elhasználnak, ami hosszútávon az egészségükre nézve is káros lehet. Ráadásul, mivel ilyen mélységekben rendkívül ritka az élelem, az így elégetett extra energiát különösen nehezen tudják csak pótolni a medúzák – már csak emiatt is aggódnak a kutatók az élőlényekért.

Ha nem talál elegendő élelmet, akár el is pusztulhat a stresszes medúza.

A mélytengeri bányászattal nemrégiben bővebben is foglalkoztunk, kapcsolódó cikkünket, melyben még több káros hatásról is szó esik, ide kattintva találja.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.