szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Az EU-ból kilépés furcsa utóhatásának tartja a legtöbb szakértő, hogy ilyen sok vállalkozás jutott csődközelbe a szigetországban. Különösen az építési vállalkozók és az ingatlanos cégek kerültek bajba – írja a londoni Guardian.

25 százalékkal nőtt a kritikus pénzügyi helyzetben levő vállalkozások száma az Egyesült Királyságban, ahol több mint 47 ezer cég néz bizonytalan jövő elé az idei évben. A baj az, hogy a 25%-os növekedés az utolsó három hónapban egy pontosan ugyanakkora növekedés után következett, vagyis a mélyrepülés nemcsak, hogy folyamatos, de a helyzet egyre rosszabb.

Red Flag (vörös zászló) ezt a nevet viseli a kiadvány, amely összegyűjti a kritikus helyzetbe került cégeket. Az építőipar, illetve az ingatlanbiznisz jelenti az összes csődközeli cég csaknem egyharmadát. Drámai mértékben nőtt a pénzügyi csőd szélére jutott egészségügyi és oktatási cégek száma is: 41%-os az emelkedés. Miért?

“Nehéz éve volt a gazdaságnak 2023, mert magas lett az infláció és a kamatok, meggyengült a fogyasztói bizalom, és mindenkit sújtott a rezsiköltségek és más váratlan kiadások növekedése. Mindez viharos helyzetbe sodorta az egész üzleti világot Nagy-Britanniában” – mondja a Begbies Taylor egyik partnere. Julie Palmer arra emlékeztet, hogy a Bank of England villámgyorsan emelte az alapkamatot 0,1%-ról 5,25%-ra, hogy ily módon tartsa kézben az inflációt, ami ennek ellenére 10% fölé ment. Így aztán méregdrága lett az adósság finanszírozása is.

“Cégek ezrei, amelyek vígan eladósodtak az alacsony kamatok idején, azon vették észre magukat, hogy csak nehezen tudják finanszírozni az adósságot. Emiatt rengeteg brit cég, amely eddig optimistán nézett a jövőbe, 2024-ben kénytelen a létéért küzdeni.” A listán csaknem 540 ezer olyan cég szerepel, amely “jelentős pénzügyi gondokkal küszködik”.

Brexit utóhatás

2008, a nagy pénzügyi válság óta nem ment olyan sok cég csődbe Nagy-Britanniában, mint 2023-ban, és a trend minden bizonnyal folytatódik idén. “Sok cég adta le a vészjelzést 2023-ban, és ezek közül sok meg is bukik majd az idén” - hangsúlyozza Susannah Streeter, a Hargreaves Lansdown pénzügyi elemző osztályának vezetője. Aki ehhez hozzátette: ”csaknem mindenki recesszióra számít 2024-ben”.

A Brexit hibájának tartja Sadiq Khan, London főpolgármestere, hogy ilyen gyengén muzsikál Nagy-Britannia gazdasága. A baloldali főpolgármester elmondta, hogy a Brexit már eddig is több mint 30 milliárd fontos kárt okozott a brit fővárosnak. A főpolgármester, aki harcolt a kilépés ellen, évek óta érvel azzal, hogy a briteknek vissza kellene térnie az európai vámunióba, ami fellendülést hozhatna a brit gazdaságban. A konzervatív kormány elutasít minden hasonló gondolatot, és az ellenzéki Munkáspárt is óvatos. A Munkáspárt ugyanis vezet a közvélemény-kutatási listákon, és ezt nem akarja kockára tenni a Brexit elleni nyílt kiállással. A főpolgármester viszont semmit sem veszíthet a Brexit elleni fellépéssel, hiszen London lakosságának többsége mindig is ellenezte Nagy-Britannia kilépését az Európai Unióból – írja a londoni Guardian.