szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az erdőtüzek terjedését segítő körülményeket is azonosítani tudja majd az az új MI, amit közös erőkkel fejleszt az IBM és az amerikai űrhivatal. De amikor nincs nagy gond, akkor is hasznos: pontosabbak lesznek az időjárás-előrejelzések.

Különleges mesterséges intelligencia létrehozása céljából fogott össze a NASA és az IBM: egy olyan MI-alapmodellt szeretnének közös erővel megalkotni, amelyet egyaránt lehet használni időjárási és klímacélokból. A modellhez az MI és a földtudományok terén szerzett tudást egyesíti a két vállalat, és jelentős előrelépést érhetnek majd el a meglévő technológiákhoz mérten.

Mint a két cég közleménye nyomán az Engadget írja, az olyan, jelenlegi MI-modellek, mint a Fourcastnet vagy a GraphCast, már most gyorsabban hoznak létre időjárás-prognózisokat a hagyományos meteorológiai modelleknél.

Az IBM szerint azonban a nevezett MI-modellek egyfajta „MI-emulátorok”, sem mint alapmodellek. Utóbbiak ugyanis olyan alaptechnológiák, melyek a generatív mesterséges intelligenciákat működtetnek.

Itt a bizonyíték: alávágnak az időjárásnak a sajnos már a felhőkben is megtalálható mikroműanyagok

Nemrégiben megkongatták a vészharangot: japán kutatók a felhőkben is találtak mikroműanyagokat. Azt pedig, hogy ez komoly problémát jelent, most kínai kutatások is megerősítették.

A hagyományos emulátorok csak prognózisokat tudnak készíteni, ezen túlmenően azonban nem használhatók. Ezzel szemben az IBM és a NASA által fejlesztett MI-alapmodell gyorsabb és sokoldalúbb lesz, a pontosabb és gyorsabb időjárás-előrejelzés mellett különböző meteorológiai jelenségeket is előre láthatja.

Nem ez az első terület, melyen közös erővel érne el változást az IBM és a NASA: szintén az idei évben jelentették be egy olyan nyílt forráskódú modell készítését is, mely a klímaváltozást monitorozó MI-k alapja lehet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.