Tetszett a cikk?

A kormányközeli Magyar Vagon és az állam közös cége, a MaVag Europe elindította a spanyol Talgo vonatgyártó tőzsdei felvásárlásának folyamatát. Az ügylethez a spanyol kormány engedélye is kellene, ám Madridnak nem tetszik az oroszbarát Orbán-kormány.

A Ganz-MaVag Europe bejelentette a spanyol tőzsdefelügyeletnek, hogy felvásárolná a Talgo vonatgyártó részvényeinek 100 százalékát – írja a Reuters. A magyar vállalat a Talgo igazgatótanácsát is tájékoztatta a felvásárlási szándékáról.

A cég igazgatótanácsa még vizsgálja az ajánlatot, előzetesen barátságosnak és a részvényesek számára kedvezőnek minősítik

– a MaVag 5 eurót adna egy részvényért, azok tőzsdei árfolyama jelenleg 4 euró fölött mozog. Az ajánlatban a MaVag vállalja, hogy az esetleges felvásárlás után a Talgót nem vezeti ki a tőzsdéről, megtartja a spanyol központot, és nem tervez leépítést.

Mivel a Talgo Spanyolországban méretéből fakadóan stratégiai jelentőségű vállalatnak minősül, az ügylethez a kormány jóváhagyására is szükség lesz. Úgy tűnik, Madrid ezt nem kívánja megadni, a spanyol közlekedési miniszter, Óscar Puente egy konferencián azt nyilatkozta, kormány „mindent meg fog tenni”, hogy megakadályozza a MaVag felvásárlási kísérletét. Azt már korábban is lehetett tudni, hogy

a spanyol kormány nem szimpatizál az illiberális, kvázi szélsőjobboldali Orbán-kormánnyal, és különösen aggasztja őket a magyar kormány oroszbarátsága.

Az állam február elején szállt be

Márpedig a Talgót felvásárolni hivatott MaVag Europe tulajdonosa 45 százalékban a magyar állam. Legalábbis február eleje óta. A magyar állam vagyonkezelő cége, a Corvinus Zrt. ekkor szerzett 45 százalékos részesedést.

A projektcég,

a Ganz-MaVag Europe Zrt. létesítő okiratát február 5-ei dátummal frissítették,

a dokumentum tanúsága szerint a cég alaptőkéje 15 ezer euró, amely 15 ezer darab egyeurós részvényből áll. 6750 darab részvény tulajdonosa a Corvinus, 8250 darabé pedig a Ganz-MaVag Holding Kft., vagyis a tulajdoni arányok megoszlása 45-55 százalék. A projektcéget decemberben gründolták, ekkor még egyedüli tulajdonosa (a 15 ezer darab egyeurós részvény egyedüli birtokosa) a Magyar Vagon-csoporthoz tartozó Ganz-MaVag Holding volt.

Igazi NER-projekt

Mondjuk a magyar állam beszállása előtt sem volt kérdéses – legalábbis Magyarországról nézve – a Magyar Vagon-csoport kormányzati kötődése. A Magyar Vagont korábban a kormány állami vagyonelemekkel hizlalta fel: 2023 végén adta el neki a MÁV Vagon Kft. (vagyis a Szolnoki Járműjavító) 75 százalékát. A Dunakeszi Járműjavítót (DJJ) már 2020 közepén eladta az államvasút a Magyar Vagonnak.

A Magyar Vagon legnagyobb biznisze az egyiptomi vasúttársaság 1350 kocsiból álló, egymilliárd eurós megrendelése. Az egyiptomi megrendelés eredetileg orosz–magyar kooperáció volt, tipikus NER-konstrukcióban. A finanszírozást az orosz és a magyar állami eximbankok biztosították Kairónak, a gyártásban a Transzmasholding (TMH) tveri gyára és a DJJ vett részt. Utóbbit még előbb megvásárolta a TMH magyarországi leányvállalata, amelyben részesedést kapott a Magyar Vagon – ekkor még Szalay-Bobrovniczky Kristóf tulajdonában. A Magyar Vagon-csoport főtulajdonosa jelenleg a Solva II. magántőkealap. Nem tudni, az alapban kinek a pénze van. Ami biztos: a magántőkealapot a Mol-vezér Hernádi Zsolt befektetésialap-kezelője kezeli.