szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A készpénz magát fogja kivezetni, lévén, ha nincs a digitális háttér, és nincs áram, akkor készpénzzel se lehet fizetni. A Számlázz.hu által szervezett beszélgetésen kiderült, hiába van bőséggel innováció a magyar piacon, egy bank nehezen fordul, úgyhogy az ügyfelek még egy ideig szívhatják a fogukat, ha a lehető legáramvonalasabb pénzügyi szolgáltatásra vágynak.

Átadták az innovatív fintech terepen dolgozó újságírók díját, egyben körbejárták az iparág szakértői, hogy jelenleg hol is tart Magyarország az elektronikus pénzügyek terén egy budapesti eseményen.

A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint jelenleg nagyjából 8000 milliárd forint készpénz van forgalomban. A készpénz használata azonban az elmúlt időszakban mint szuverenitási kérdés is feljött, támogatói többnyire arra hivatkoznak, hogy használatával a „Nagy Testvér” nem tudja, hogy épp mit művel az ember. A kormányzat magas pozícióit betöltő emberek, többek között a miniszterelnök is megörökítődött egy guriga készpénzzel, ráadásul a készpénzhasználatot alkotmányba is foglalhatják.

Mint azt az eseményen részt vevő Ángyán Balázs, a Számlázz.hu ügyvezetője korábbi interjúnkban is elmondta, cége, amely elektronikus számlázócsomagokat kínál vállalkozóknak, minden állami törekvést örömmel fogad, ami a digitalizáció felé, ennek megfelelően a készpénzzel szembe megy. Az elektromos pénztárgépek és az EKÁER bevezetése nyomán már így is mindent lát az adóhatóság a pénzforgalomból, így jelentősen sikerült visszavetni az az áfacsalást, és ennek megfelelően megdobni az állam bevételeit.

A beszélgetés szakértőihez intézett kérdéseink alapján azonban a továbblépés nem lesz egyszerű menet. A bankszektor nehezen alkalmazkodik, „lassan fordul a hajó”, és ahelyett, hogy jobban törekednének az innovatív fizetési megoldások beépítésére, a meglévő infrastruktúra üzemeltetése a fő szempont. Ezt részben a hatályban lévő szabályok is megkövetelik, egyúttal tompul is az ügyfelek igényeit szolgáló versenykényszer.

Jelenleg Magyarországon 175 aktív fintech cég van, erről kérdésünkre a felszólaló szakértők elmondták, hogy a magyar gazdaság méretéhez képest aránylag jó fejlettségi és fejlődési szinten vagyunk. A fő terepe ennek a térnek azonban egyelőre nem a fogyasztói piac, hanem a B2B, vagyis az üzletek közötti viszony, ez teszi ki a felmérés szerint az egész üzletág 82 százalékát.

A készpénzhasználatról Kasszakulcs podcastunkban is beszélgettünk:

Tényleg betilthatják a készpénzt? – Kasszakulcs #2

Miért beszélünk erről egyáltalán? Mi a szerepe a készpénznek a gazdaságban? Milyen előnyei és hátrányai lennének a készpénzmentes társadalomak? Ennek jártunk utána pénzügyi podcastunk legfrissebb adásában.