szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kínai akkugyár ügyvédje szerint nincs rendben, hogy politikusok kiállnak a választóik ügyei mellett.

Beláthatatlan távolságra került a debreceni CATL-akkuper vége, ahol már az is beszédes, ahogy a tárgyalóban leülnek a felek – nyilatkozta a Telexnek egy a perben résztvevő civil. „Az egyik oldalon mi, a másikon a kormányhivatal jogászai, és a hátuk mögött a CATL emberei. Pedig normális esetben a kormányhivatalnak a mi oldalunkon kéne állnia, minket kéne védenie.”

A még tavaly indult ügyben többen is megtámadták a CATL épülő gyárának környezethasználati engedélyét, és ugyan nem magával a céggel, hanem a kormányhivatallal és a katasztrófavédelemmel állnak perben, a CATL érdekelt félként szintén részt vesz az eljárásban.

A CATL-t képviselő ügyvédek csütörtöki tárgyaláson keményen neki is mentek a civileknek. Csajági Tímea, a CATL képviselője szerint a beruházást valójában nem is helyiek, hanem politikai pártok támadják. Csajági újságcikkekkel igyekezett bizonyítani, hogy a perbe csak most becsatlakozó Védegylet mögött az LMP áll, a többi résztvevő mögött pedig a Momentum és az MSZP, azaz ők valójában “álcivilek”.

A tárgyaláson hallgatóságként megjelenő MSZP-s országgyűlési képviselő, Komjáthi Imre felháborítónak nevezte az akkugyár képviselőjének felvetését.

„Megkérdőjelezték a politikai pártok jogát, hogy kiálljanak az emberekért. Azt mondták, hogy egy országgyűlési képviselőnek, mint jómagam, nincs joga ahhoz, hogy segítsen és támogasson egy ilyen ügyet. Ezt nem hagyjuk szó nélkül, és természetesen továbbra is segíteni fogjuk a civileket” – mondta Komjáthi, aki szerint az egész országban lehet látni, hogy a hatóságok nem tartják és nem tartatják be a szabályokat a kiemelt beruházásoknál.

Ez a félelem nem is tűnik megalapozatlannak, pár hete derült ki ugyanis, hogy a belélegezve vetélést vagy magzati rendellenességet okozó NMP-ből 2019 és 2022 között 88 tonna került a levegőbe a gödi Samsungnál. Ezek után érthető módon felmerült a debreceniekben is, hogy az akkumulátor-nagyhatalommá válás kormányzati víziója az ő esetükben is felülírhatja-e a helyi érdekeket.

A csütörtöki tárgyalás legfontosabb fejleménye azonban az volt, hogy a bíróság eldöntötte, a CATL akkugyár hatásterületének meghatározásához szakértői véleményre van szükség. Ez azért kulcsfontosságú kérdés, mert ha a gyár csak az üzemterületen és annak közvetlen közelében van hatással a környezetre, akkor a mikepércsi és debreceni lakók elvesztik perindítási jogukat – írja a lap.

Mivel korábban már bebizonyosodott, hogy a pert indító civilek a hatásterületen belül élnek, ezért visszalépésnek érzik, hogy a hatásterület vizsgálatával most újra visszatérne az eljárás oda, ahol a legelején tartott, tehát hogy van-e egyáltalán joguk perelni.

A szakértői véleményre pedig akár egy évet is kell majd várni, miközben az akkugyár rohamtempóban épül.

A CATL nemcsak a debrecenieket aggasztja, de az amerikaiakat is

A kínai óriás technológiája jobb, mint az amerikai, ezért szállíthat akkumulátorokat a Teslának, a Volkswagennek és a BMW-nek – mondják szakértők, akik a londoni The Guardiannek nyilatkoztak.