szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Számtalan kritika érte, végül lépett az ukrán kormány.

Háború Ukrajnában
„Különleges katonai műveletnek” nevezett nyílt háborút indított Vlagyimir Putyin Ukrajna ellen. A harcok 2022 február óta tartanak, a Nyugat fegyverszállításokkal és gazdasági szankciókkal nehezíti az oroszok előrenyomulását. Cikksorozatunkban minden fejleményről beszámolunk.
Friss cikkek a témában

Az ukrán Antikorrupciós Ügynökség, a NAZK folyamatosan frissülő listáján a leírás alapján olyan külföldi cégek szerepelnek, amelyek „Oroszország agresszor államként való elismerése és az ellene bevezetett szankciók ellenére együttműködnek vele”. Az együttműködés azt jelenti, hogy „a köz- és a magánszférát kritikus javakkal és szolgáltatásokkal látják el, és hozzájárulnak az orosz költségvetéshez, ezzel pedig finanszírozzák a terrorizmust”.

Mi is az az ukrán feketelista, amire az OTP felkerült, és ennek milyen következménye lehet?

Az EU azt ígérte, közbenjár a magyar bankmulti érdekében, amiért az felkerült az ukrajnai háborút támogató nemzetközi cégek listájára – és ezt a magyar kormány jelenleg fegyverként használja az uniós döntéshozatallal szemben. Megnéztük, milyen cégek milyen vádak alapján szerepelnek a listán, és azt mennyire lehet komolyan venni.

Ezen a listán szerepelt sokáig az OTP is, ám végül többkörös tárgyalás után tavaly októberben Kijev levette a magyar pénzintézetet. Ám több nyugati cég rajta maradt, emiatt pedig több vitája is volt Ukrajnának a támogatóival, mondván: nincs pontosan szabályozva, hogy ki és miért kerülhet a szégyenlistára. Sőt, a nyugati partnerek szerint „a lista negatívan befolyásolta az orosz agresszió elleni fellépéshez szükséges kritikus döntések meghozatalát”.

Mindezek miatt az ukrán kormány most úgy döntött, hogy a külföldi partnerek kérésére megszünteti a nyilvánosság hozzáférését.