Szívszorító pusztítás: az egykor pompás, gótikus magyar kastélynak mára hűlt helye

Az elegáns pettendi kastély idővel teljesen megsemmisült.

A pettendi Luczenbacher-kastély története
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A pazar elegancia jegyében gyönyörű kastélyokat emeltek az arisztokrata családok országszerte a 19. században. A Luczenbacher család nevéhez is több pompás épület fűződött, ám a történetük szomorúan végződött.

A mai Kápolnásnyékhez tartozó, egykor önálló településnek számító Pettenden sokáig gyönyörű angol gótikus kastély magasodott. A Luczenbacherek csodás palotájából azonban szinte semmi nem maradt az utókor számára.

A pettendi Luczenbacher-kastély

A szobi nemesi családból származó Luczenbacher Miklós a földmívelési minisztériumnak dolgozott, majd 1896-ban Pettenden vásárolt birtokán építtetett gót stílusú kastélyt a Földváry család egykori kúriájának helyén, gyönyörű kerttel. Az épület a színházépítészeti munkájáról is ismert Voyta Adolf nagyszabású terveit dicsérte.

A birtokon Luczenbacher telivérménest tartott, mintagazdaságot működtetett, a lótenyésztésben világsikereket ért el. Fél évszázadon át a térség páratlan helyszíneként tartották számon a pettendi ménesbirtokot.

Egész életét a lovasvilágnak szentelte, az országnak számos jó vérvonalú állatot megszerzett utazásai során, még utolsó éveiben is versenylovakkal foglalkozott. Luczenbacher Miklós 83 éves korában hunyt el, ám örökösei nem vitték tovább a megkezdett életpályát, és eladták a nagyhírű ménest.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A tehetős családtól 1945-ben jelentős mértékű birtoktulajdont koboztak el, a kastélyban pedig lakásokat alakítottak ki, ahogy a korábbi cikkünkben bemutatott budafoki Czuba-Durozier-kastélyban is.

Miután lakói elhagyták, a 60-as, 70-es években az egykori pompás építmény néhány év leforgása alatt az enyészeté lett, a környékbeliek szinte az utolsó tégláig elhordták azt saját építkezéseikhez. Csak néhány gazdasági épület maradt fenn, melyet a helyi termelőszövetkezet vett igénybe tehenészeti célokra.

Ma már csak egyetlen ilyen, omladozó állapotú gazdasági létesítmény árulkodik az utókor számára a birtok magasztos múltjáról, a páratlan kastélykertből pedig szinte semmi nem maradt.

Csodálni való kastély fél órára Budapesttől: még Beethoven is zongorázott az épületben

A gyönyörű Brunszvik-kastélyban Beethoven is tanította zongorázni a grófcsalád lányait.

Elolvasom

(Borító- és ajánlókép: Fortepan / Budapest Főváros Levéltára / Klösz György fényképei.)

Ezt is szeretjük