2024. Május 19. vasárnap
1 . oldal
Balesetek a háztartásban  -  Milyen házi praktikákat vessünk be? -  Sebgyógyulás 1X1  -  Házi praktikák helyett inkább szakszerű ápolás
Az égési sérülések után visszamaradt hegek nagy mértékben befolyásolják az önbizalmunkat. Sokan elfelejtik, hogy a hegesedés mértékét nem csak a sérülés súlyossága határozza meg, hanem a seb megfelelő, azonnali kezelése és ápolása is. Van megoldás a kezelésre, és összegyűjtöttük neked a nyomtalan gyógyulás aranyszabályait.

Balesetek a háztartásban

Szinte mindenkinek volt része legalább egyszer kisebb-nagyobb háztartási balesetben. A statisztikák szerint évente több áldozatuk van, mint a közúti baleseteknek. Elhiszitek ezt? A balesetek nagy része rendelkezik egy-egy olyan heggel, melyet saját otthonunkban szereztünk. A „háztartási baleset” egy viszonylag tág gyűjtőfogalom, különböző arányban történnek otthoni esések, éles tárggyal való megsebesülések. A háztartási sérülések gyakorisága alapján dobogós második helyen állnak az égési sérülések is. Ezért is fontos, hogy tisztában legyünk vele, hogy a háztartási balesetek során keletkezett égési sérülés eltüntetése érdekében a megfelelő hegkezelő módszert válasszuk.
 

Milyen házi praktikákat vessünk be?

Mindennapos, hogy otthon valamilyen magas hőfokon működő tárgyat használunk, legyen szó akár a vasalóról, tűzhelyről, hajsütővasról, vagy bármilyen főzéshez használatos eszközről. Könnyen szerezhetünk egy-egy égési sérülést használatuk során. Súlyosabb esetben akár első vagy másodfokú égési sérülést is tudunk szerezni. Ezeknek azonnali ellátásra van szüksége, ennek hiányában akár szövetkárosodás is maradhat utána. Vegyük sorra mik lehetnek az azonnali teendők? A legjobb, amit tehetünk, hogy hidegebb, gyenge sugarú folyó vizet engedjünk a sebre legalább 15-20 percig. Ezt követően a sebet tiszta szövettel, gézzel letakarva forduljunk orvoshoz. Fontos, hogy minden seb esetében az elfertőződés jelenti a legnagyobb veszélyt, így fontos, hogy a lehető legsterilebb módon kezeljük ezeket. Az égési sérülés után történő percek különösen fontosak, részben ezen múlik a későbbi hegképződés mértéke, vagyis az utólagos hegkezelés nehézsége és időtartama is. Ezért is fontos, hogy miket érdemes mindenképpen elkerülni égési sérülés eltüntetése esetén. Az egészségünk érdekében érdemes inkább az orvosok véleményét kikérnünk. Az égési sebek kezelésénél is ez a helyzet: 

 

Tojás és tejföl

A tojásban valóban található kollagén, amit tényleg használnak bizonyos esetekben égési sérülésekre, viszont a különbség az, hogy mindig csak tiszta, steril formában használjuk fel, amit ipari körülmények között tisztítanak. Számos baktérium lehet a házi tojás belsejében. A tejföllel is hasonló a helyzet, számos baktériumot juttathat az égési sérülés belsejébe, ami növeli az elfertőződés kockázatát. Ezeket a fermentált termékeket érdemes inkább csak felületi égések sérülésekre alkalmazni, mint például: a napégés.

 

Jegelés

Mivel az égett felület hűtése igen fontos, fájdalomcsillapítás és nyugtatás szempontjából, de mindenképp kerülendő a jéggel való hűtés. Célszerű inkább folyóvíz alá tenni a sebet, de ne legyen túl hideg. Fontos tisztázni, hogy jegelni a felületet szigorúan tilos! Ugyanis bizonyítottan a közvetlen jegelés okozhatja a legnagyobb további károsodást fagyás formájában.

Sebgyógyulás 1X1

A hegek gyógyulása hosszú folyamat, akár 6 hónapig is eltarthat. Csak a belső szerveket érintő sebek képesek teljesen gyógyulni. A bőrön keletkezett sérülések esetén a test csak a sérült szövetek „helyreállítására” képes. Ez még fontosabbá teszi a bevált terápiák használatát a „helyreállítási” folyamat támogatására és a heg láthatóságának minimálisra csökkentésére.

Alapvető fontosságú, hogy a heg aktív hatóanyagokkal és olyan anyagokkal legyen ellátva, amelyek gátolják a túlzott hegképződést, csökkentik a kipirosodást és javítják a bőr rugalmasságát és lágyságát.

 

 

Házi praktikák helyett inkább szakszerű ápolás

Minél korábban kezdi el a heg kezelését, annál nagyobb az esélye annak, hogy pozitívan tudja befolyásolni a heg formálódását. A Contractubex® -et kezdje el rögtön azután használni, hogy a seb záródott és/vagy a varratokat kiszedték. Az átlátszó gélt könnyű és biztonságos alkalmazni. Ideális esetben a naponta 2-szer, 3-szor finoman be kell masszírozni a bőrbe, legalább 3 hónapon keresztül. A készítmény diszkrét filmréteget képez a bőrön, amely védi az érzékeny hegszövetet. Komfortos, jól felszívódó gél, amely viselése kellemes, nem okoz diszkomfort érzetet.

A Contractubex®-et csak olyan sebekre vigye fel, amelyek már záródtak! Kerülje el a szembe jutást, az orr és a száj belsejét, illetve az egyéb nyálkahártyákat. A heg közepétől kiindulva, a szélek felé haladva masszírozza be a gélt a hegbe. Ezután körkörös mozdulatokkal dolgozza bele a gélt a bőrbe, amíg az teljesen felszívódik.
 
A hegek kezelése türelmet igényel, mivel a sérült bőrnek időre van szüksége ahhoz, hogy meggyógyuljon. Körülbelül 4 hét elteltével a bőrpír csökkenése vehető észre, 2 hónap után pedig a hegszövet fokozatosan kivilágosodik, rugalmasabbá válik és kisimul.A hegesedés mértékétől függően a kezelés 3-6 hónapig tarthat, mivel a hegszövet nagyon lassan
regenerálódik. Legyen türelmes és kitartó – megéri az erőfeszítést!

Gyermekek esetén, 1 éves kortól naponta egyszer vagy kétszer ajánlott bedörzsölni a hegszövetbe. 1 évesnél fiatalabb gyermekek esetén az alkalmazása nem ajánlott.

A Contractubex® gélt mindig az orvosa által elmondottaknak megfelelően alkalmazza. Amennyiben nem biztos az adagolást illetően, kérdezze meg kezelőorvosát vagy gyógyszerészét!

Contractubex® gél 20 g ○ Hatóanyag: heparin-nátrium, allantoin, hagymakivonat ○ Vény
nélkül kapható gyógyszer! ○ OGYI-T-1640/01 ○ Keresse a patikákban! Kérjük,
figyelmesen olvassa el a dobozban található betegtájékoztatót (OGYÉI/69361/2020,
OGYÉI/392/2021) ○ Gyártó: Merz Pharmaceuticals GmbH, Germany ○ Képviselet: Shila-
Medic Kft. 4032 Debrecen, Thomas Mann u. 27. Fsz. 1.

 

A dokumentum lezárásának dátuma: 2024. április 24.

 

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASS EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

 

Szponzorált tartalom


Szerző: Tomasovszki Dóri

Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés