Quantcast
Szponzorált tartalom

A természet patikája mindennapi gondjainkra

2024. május 14.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Mutatunk néhány mindennapi helyzetet, amelyeken segíthetnek a gyógynövények! /Fotó: Shutterstock

A gyógynövények hatásait évezredek óta ismeri az emberiség, a „füves emberek” számos egészségi problémát enyhítettek és kezeltek a növények segítségével. A természetes módszerek hívei ma is szívesen fordulnak az „erdő-mező gyógyszerei” felé, amelyek szakszerű alkalmazásában a modern fitoterápia segít eligazodni. Lássunk néhány mindennapi helyzetet, amelyeken segíthetnek a gyógynövények!

Nyugtalanság, álmatlanság

A citromfűtea nyugtatja az idegrendszert, és a stressz eredetű emésztési panaszokat is csillapítja. Közismert az alvást segítő hatása is, a legszelídebb altatóként tartják számon. Teája nemcsak gyógyít, de finom is, a mindennapi stressz csökkentése és az elalvás elősegítése érdekében lefekvés előtt érdemes kortyolgatni. A levendula szintén enyhe nyugtató, egy illatos levendulával teli kis zsákocska a párna mellé, orrunk közelébe téve a növény illóolajának relaxáló hatása révén segítheti az elalvást. Ha viszont nehéz vizsgákra készülünk, határidős munkánk van, vagy egyéb okokból hosszabb stresszes időszakon megyünk keresztül, a macskagyökeret érdemes elővenni, amely hosszú távon az egyik leghatásosabb nyugtató, és idegrendszeri eredetű emésztési panaszokra is kiváló. A lélek napsugaraként ismert orbáncfű teája vagy a növényből előállított készítmények hatékonyak a depresszió és a szorongás ellen, amennyiben kitartunk egy többhetes kúra mellett, és nem feledkezünk meg a fényérzékenyítő hatásáról.

Emésztési panaszok

A mezei katáng, más néven vadcikória annak a nemesített cikóriának az őse, amelyből a cikóriakávé készül. A gyökeréből készített tea (vagy kávé) keserűanyag-tartalmának köszönhetően remek ital az emésztés, májműködés és epetermelés támogatására. Ugyanezekkel a tulajdonságokkal büszkélkedhet a pongyola pitypang is, amelynek szárított gyökeréből házi pörköléssel (a sütőben) szintén kávé készíthető, amelynek az íze hasonlít a valódi kávéhoz. A keserű ízre alapvetően jellemző, hogy beindítja az emésztőnedvek termelődését, nagyszüleinktől gyakran hallhattuk, hogy gyomorkeserűt fogyasztanak étkezés előtt. A kellemesen édeskés ízű édeskömény- vagy ánizstea pedig görcsoldó hatású, egy kiadós ebéd után fogyasztva megszünteti a puffadást és a „kajakómát”. A gyömbértea kevésbé közismert tulajdonsága, hogy enyhíti a hányingert: támogatást jelenthet még a várandósság alatt is, valamint az utazási betegséggel küzdőknek is segít.

Húgyúti problémák, hólyaghurut

Több olyan gyógynövényt ismerünk, amelyek vízhajtó és gyulladáscsökkentő hatásukkal enyhíthetik a minden második nőt érintő hólyaghurut tüneteit. Ilyen például a mezei zsurló, az aranyvessző, a csalánlevél és a talán kevésbé ismert kukoricabajusz, amelyek teáját sok száz éve használják a húgyúti fertőzések tüneteinek enyhítésére. A felfázást okozó baktériumok ellen bevethetjük a tőzegáfonyát, amely a baktériumok kitapadását gátolja, ezáltal a felfázás megelőzésében segíthet. A betegség korai fázisában pedig igen hatékony lehet a baktériumellenes hatású medveszőlőlevél: hatóanyaga, az arbutin a vesén keresztül kiválasztódva közvetlenül a húgyúti rendszerben aktiválódik, és pont ott fejti ki antibakteriális hatását, ahol arra szükség van.

Légúti fertőzések

A kamilla egyike a Magyarországon fellelhető legismertebb és leggyakrabban használt gyógynövényeknek, de talán nem ismerjük mindegyik alkalmazási módját. Légúti fertőzések esetén egy jó mézes-citromos kamillatea vagy a kamillagőz inhalálása csökkenti a tüneteket és a közérzetünket is javítja, a szájnyálkahártya és a torok gyulladása esetén pedig célszerű a kamillateával naponta többször öblögetni. Bőrsérülések, napégés kezelésére lemosásokat végezhetünk vagy borogathatunk is vele, de azt is érdemes megjegyezni, hogy gyulladáscsökkentő hatása mellett görcsoldó, szélhajtó, gyomornyugtató „feladatokat” is ellát.

Hasznos gyógynövényünk a kakukkfű: teája nemcsak finom, de segíti a hurutoldást is, így a kamillateát jól kiegészítheti. Aki a szirupokat jobban kedveli, annak a köhögésre lándzsás útifüvet érdemes beszerezni. Egyes patikában kapható készítményei akár már hat hónapos kortól is adhatók. Szinte minden növény tartalmaz vitaminokat, ásványi anyagokat, sőt még antibakteriális vagy vírusellenes hatású vegyületeket is valamilyen mennyiségben, hiszen a növények is védekeznek a kórokozók ellen.

A csipkebogyó viszont a számunkra legjobb kombinációban állítja elő ezeket a hatóanyagokat. A bogyót egy éjszakán át hidegen áztatva hozzájuthatunk annak C-vitamin-tartalmához, a reggeli leszűrés után pedig érdemes leforrázni, hogy kinyerjük belőle a köhögéscsillapító hatású nyálkaanyagokat is. A fekete bodza virága izzasztó és köptető, igen kellemes ízének köszönhetően pedig harmonikusan egészítheti ki a fent említett növények szerepét megfázás esetén, a bogyójából készített lekvár pedig igazoltan pusztítja a felső légúti betegségeket okozó vírusokat.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest